localhost

وب سرور محلی

  • وب سرور محلی چیست و دلیل استفاده از آن
  • WAMP چیست ؟
  • XAMPP چیست؟
  • آموزش نصب Wamp Server
  • آموزش نصب xampp

۱- وب سرور محلی چیست و دلیل استفاده از آن ؛

در ابتدا برخی از مفاهیم و اصطلاحات رایج در طراحی و اینترنت را بیان می کنیم؛

الف: اینترنت(Internet)؛

مخفف جمله interconnected networks به معنای شبکه‌های به هم پیوسته می باشد. اینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای بهم پیوسته ‌است که با استفاده از پروتکلِهای خاصی  با یکدیگر ار تباط برقرار می کنند.

ب: سرور (سرویس دهنده) چیست؟

سرور به کامپیوتری متصل به اینترنت گفته می شود که حاوی منابع اطلاعات مانند یک یا چند وب سایت می باشد. سرورها برای آنکه بتوانند به شبکه جهانی وب متصل شوند و در نتیجه آن، سایت های خود را در معرض عموم قرار دهند، بایستی تنظیمات خاصی را پشت سر گذارند. اول از همه اینکه، یک سرور برای آنکه از سرورهای دیگر در شبکه جهانی وب متمایز شود، نیاز دارد تا نام مخصوص بخود داشته باشد، درست همانند دنیای واقعی که هر فردی توسط نام خود، از فرد دیگر قابل تشخص می باشد. به این خصیصه سرورها، اصطلاحا، nameserver  گفته می شود.
یکی از خصیصه های دیگری که سرورها را از هم متمایز می کند، نوع نرم افزار و سیستم های عاملی است که بر روی این کامپیوترها نصب می شود. بعنوان مثال، یک وب سایت می تواند بر روی سروری قرار داشته باشد که سیستم عامل آن ویندوز سرور ۲۰۰۳ باشد، و وب سایت دیگری وجود داشته باشد که بر روی سروری با سیستم عامل لینوکس نصب شده باشد.
سررورها عموما، کامپیوترهای قدرتمندی می باشند، چراکه آنها می بایست پاسخگوی دهها، صدها، و شاید هزاران تقاضای کاربران بر روی اینترنت باشند. عدم انتخاب سرور مناسبی برای وب سایت، می تواند منجر به افت شدید در سرعت سایت و در نهایت قطعی موقت یا دائمی سایت شود.

ج: سرویس گیرنده (Client) ؛

به کامپیوتری گفته می شود که تقاضایی را از یک سرور دارد یعنی منابع اطلاعاتی را از سرویس دهنده دریافت می کند. کلاینت در لغتنامه، به معنای مشتری می باشد و مشتری کسی است که تقاضای خدماتی را از سوی فروشنده ای دارد.

اصطلاحا به این ساختار  در اینترنت که یک کامپیوتر  نقش سرویس دهنده و کامپیوترهای دیگر نقش سرویس گیرنده را بازی می کنند معماری مشتری- سرویس دهنده (server – client)گفته می شود.

د: هاست (host) ؛

کلمه ای هاست در زبان انگلیسی به معنی میزبان می باشد و در فارسی اصطلاحا به فضایی اطلاق می شود که برای نگهداری اطلاعات موجود در یک وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد. هاست در حقیقت بخشی از هارد یک کامپیوتر با سخت افزارهای قوی و مجهز به اینترنت پرسرعت می باشد (سرور )، که معمولا توسط شرکت های میزبانی وب و سرور،  آماده سازی شده و در اختیار کاربران قرار داده می شود .

همانطور که بیان شد برای راه اندازی یک سایت احتیاج به یک سرور (سرویس دهنده) داریم ،البته سرویس های مختلفی بر روی یک سیستم عامل سرور (مثل ویندوز سرور) اجرا می شود که باعث تمایز آن  از نسخه های  Client می شود، در حقیقت وجه تمایز یک ویندوز سرور با ویندوز غیر سرور همین سرویس ها هستند.
یکی از این سرویس ها ارائه شده، سرویس وب می باشد که باعث می شود یک برنامه (Application)   را به صورت تحت وب به Client ها، سرویس داده شود.
برای این کار، باید سیستم عامل مجهز به یک وب سرور (Web Server) باشد که این وب سرور می تواند Apache Server یا Internet Information Services (IIS) Server یا وب سرور های دیگر  باشد .
آپاچی سرور اغلب برای برنامه های Open Source نظیر PHP و سرور مایکروسافتی IIS اغلب برای سلوشن های مایکروسافتی کاربرد دارد.
وقتی که وب سرور آپاچی و یا IIS راه اندازی شد، باید برنامه سمت سرور (Server Side) را که PHP  یا ASP و یا ممکن است دیگر برنامه باشد را نصب و راه اندازی می کنند.
در ادامه باید یک بانک اطلاعاتی یا نرم افزار DataBase برای پشتیبانی از بانک های داده راه اندازی شود که این برنامه می تواند بانک اطلاعاتی مایکروسافت (Microsoft SQL Server) یا برنامه های Open Source نظیر MySQL  باشد.
البته نرم افزارهایی نظیر PHPMyadmin وجود دارند که برای مدیریت بانک های اطلاعاتی استفاده می شوند .

در نتیجه برای ایجاد یک سرور مراحل زیادی را باید پیمود که نیاز به دانش زیادی در مورد شبکه دارد به همین دلیل از نرم افزار هایServer Wamp و یا Xamp Server  که براحتی نصب شده و کامپیوتر خانگی را به یک وب سرور تبدیل می کنند(localhost)، استفاده می شود.

۲- : WAMP چیست ؟

WAMP

ومپ یا WAMP مخفف کلمات Windows ، Apache ، MySQL ، PHP و Perl می باشد و همانطور که از نامش پیداست یعنی بستری برای شما فراهم می کند که بتوانید به یکباره و بدون نیاز به انجام تنظیمات جانبی ، تمامی سرویس های ذکر شده را بر روی سیستم عامل ویندوز بصورت یکجا نصب و راه اندازی کنید در عین حال که رابط کاربری ساده ای در اختیار شما قرار می گیرد. استفاده از  WAMP برای نصب ، تست ، برنامه نویسی و اجرا کردن نرم افزارهای تحت وب متن باز یا Open Source  در سیستم عامل ویندوز برای برنامه نویسان PHP و Perl  توصیه می شود . در واقع این نرم افزار یک شبیه ساز وب سرور و تمامی مخلفات لینوکسی آن در ویندوز می باشد و شما تقریبا همه نرم افزارهایی که در قالب Web Application در زبان های برنامه نویسی PHP و Perl  نوشته شده اند را می توانید در این محیط نصب و راه اندازی و تست و البته توسعه دهید.

۳-XAMPP چیست ؟

xampp

زمپ یاXAMPP  نیز مانند wamp  یک شبیه ساز سرور به صورت لوکال می باشد که تحت یک نرم افزار بر روی سیستم خانگی نصب و راه اندازی می شود . نام انگلیسی XAMPP  از حروف X یعنی هر کدام از ۴ سیستم‌عامل، Apache ،MySQL  ، PHP  و Perl  تشکیل شده است‌ .

۴- آموزش نصب Wamp Server ؛

جهت دانلود WampServer باید به سایت http://www.wampserver.com مراجعه کرده و آخرین نسخه WampServer   را دانلود می کنیم.

download-wamp

۱: پس از دانلود فایل نسبت به نصب آن اقدام می کنیم؛

در صفحه اول خوش آمدگویی و اطلاعات مرتبط با نرم افزار را مشاهده می کنید و می توانید گزینه Next را بفشارید.

setup-wamp
در مرحله بعد همانطور که در عکس شماره ٢ مشاهده می کنید قوانین استفاده از نرم افزار است و قانون حق کپی رایت سازنده که می توانید تیک گزینه اول را بزنید و شرایط را بپذیرید و گزینه Next را بفشارید.

setup-wamp-2
در مرحله شماره ٣ مشاهده می کنید که باید محل نصب نرم افزار را مشخص کنید که پیشنهاد می شود آن را تغییر ندهید و بصورت پیش فرض قرار دهید ، پس بدون هیچگونه تغییر گزینه Next را بفشارید.

setup-wamp-3
در مرحله ۴ ، می توانید نمایش آیکون نرم افزار را روی دسکتاپ خود داشته باشید(گزینه ها را بصورت پیش فرض قرار داده) گزینه next را بفشارید.
طبق عکس شماره ۵ که مشاهده می کنید نرم افزار به شما تنظیماتی که انجام دادید را نشان می دهد و اگر تنظیمات به درستی صورت گرفته است  گزینه Install را بفشارید.
پس از انجام این پنج مرحله نرم افزار در حال نصب می باشد و صبر می کنیم تا مرحله نصب به اتمام برسد.
در مرحله ٧ پیغام تمام شدن نصب را مشاهده می کنید ، پس اگر با این صفحه روبرو شدید گزینه Finish را بفشارید تا مرحله نصب به پایان برسد.
حال  نرم افزار WampServer در سیستم نصب شد. در قسمت بعدی به معرفی قسمت های مختلف  نرم افزار می پردازیم.
معرفی قسمت های مختلف نرم افزار:

پس از نصب برنامه روی آیکون نرم افزار کلیک کنید و پس از چند ثانیه یک آیکون در کنار ساعت کامپیوتر خود مشاهده خواهید کرد.توجه کنید که وقتی رنگ آیکون به رنگ سبز شد برنامه بصورت کامل بارگزاری شده و می توانید از آن بصورت کامل استفاده کنید. همانند عکس زیر:
حال به معرفی قسمت ها مختلف نرم افزار می پردازیم .وقتی روی برنامه wamp راست کلیک کنیم با پنجره جدیدی روبرو می شویم (همانند عکس زیر) ؛
شماره ١: با کلیک بر روی این گزینه می توانید اطلاعاتی درباره نرم افزار را مشاهده کنید.
شماره ٢: همانطور که از نامش مشخص است با کلیک بر روی آن Refresh نرم افزار است که در طول کار نرم افزار با آن کار خواهید داشت.
شماره ٣: با کلیک بر روی این گزینه راهنمای برنامه برای شما باز خواهد شد که متاسفانه در آموزش از  زبان  فارسی استفاده نشده است.
شماره ۴: گزینه انتخاب زبان برنامه است که چون نرم افزار زبان فارسی ساپورت نمی کند بهترین گزینه برای ما ایرانیها همان زبان انگلیسی است.
شماره ۵: خروج از برنامه بصورت کامل به قسمت اصلی برنامه می رسیم،جائی که همیشه با این  گزینه ها کار خواهیم داشت و منو اصلی برنامه در اینجا قرار دارد.
روی آیکون برنامه کنار ساعت کامپیوتر کلیک چپ می کنیم ،مشاهده می کنید که همانند عکس زیر یک منو باز شده است با گزینه های مختلف.حال طبق شماره گذاری آنها را معرفی می کنیم.
شماره ١ : Localhost
این گزینه همانند دامین یک سایت کار می کند. شما وقتی اسکریپتی را نصب می کنید درون هاست خود، برای مشاهده آن اسکریپت نیاز به یک آدرس اینترنتی دارید تا سایت خود را مشاهده کنید. این گزینه همان آدرس اینترنتی شما در کامپیوتر است.
شما وقتی روی این گزینه کلیک می کنید مرورگر اینترنتی شما باز می شود و با صفحه زیر مواجه می شوید:
مشاهده می کنید که در این صفحه ھر چیزی که درون روت لوکال هاست شما هست را به نمایش در می آورد که با کلیک بر روی هر گزینه به آن قسمت هدایت می شوید.
شما همچنین می توانید بصورت دستی نیز این صفحه را در مرورگر خود بارگزاری کنید، برای این کار باید کلمه localhost و یا عدد ۱۲۷.۰.۰.۱ در مرورگر تایپ کنید و Enter را بفشارید.
فرض می کنیم ما یک اپن کارت در این نرم افزار نصب کردیم و اسم فولدری که اپن کارت درون آن است open نام دارد.، پس آدرس ما برای ورود به اپن کارت در لوکال هاست بصورت زیر است.
http://localhost/ open یا  http://127,0.0,1/open
پس دانسته شد که برای مشاهده اسکریپت نصب شده باید از این گزینه یعنی گزینه شماره ١ استفاده کنیم.

شماره ٢ : phpMyadmin
وقتی می خواهیم اسکریپتی را در لوکال هاست نصب کنیم باید یک بانک اطلاعاتی برای آن درست کنیم. برای اینکار روی آیکن WampServer راست کلیک کنید و گزینه phpMyAdmin را انتخاب کنید.

پس از کلیک، مرورگر شما همانند عکس زیر بارگزاری خواهد شد و این صفحه برای شما باز خواهد شد:

برای ساخت بانک اطلاعاتی در همین صفحه ، درقسمتی که با رنگ قرمز علامتگذاری شده یک نام بنویسید، مثال: opencart
و دکمه create را بفشارید.حال بانک اصلاعاتی شما ساخته شده و می توانید از آن استفاده کنید.
شماره ٣ : www directory
همانطور که در هاست ما باید اسکریپت خودمان را آپلود کنیم، در لوکال هاست نیز باید فولدر اسکریپت خودمان را در نرم افزار WampServer قرار دهیم.
برای اینکار روی این گزینه کلیک می کنیم و پنجره مربوطه باز می شود که این قسمت روت لوکال هاست شماست و فولدر تمامی اسکریپتهائی که می خواهید نصب کنید را باید در این قسمت قرار دهید. پنجره ای که باز می شود همانند عکس زیر است:
شماره ۴ : Start All Services
این گزینه برای فعالسازی برنامهwamp می باشد تا شما بتوانید از آن استفاده کنید.

شماره ۵ : Stop All Services
گزینه ای برای غیر فعال کردن نرم افزار  wampدر صورتی که می خواهید نرم افزار باز باشد ولی فعال نباشد.

شماره ۶ : Restart All Services
شاید در هنگام نصب اسکریپت و یا زمانی که به ھر دلیلی بصورت اتفاقی نرم افزار غیر فعال شده است شما با کلیک بر روی این گزینه نرم افزار را ریست می کنید و با این کار نیاز نیست نرم افزار را ببندید و دوباره فعال کنید.

نکته: اگر بعد از اتمام نصب و زمانی که قصد اجرای Wamp Server را دارید، پیغام خطایی دریافت کردید، به احتمال بسیار زیاد این پیغام مبنی عدم نصب کتابخانه های Microsoft Visual C++ بر روی سیستم شماست، Apache و PHP بدون کتابخانه های Microsoft Visual C++ قابل اجرا نیستند. برای دانلود  Microsoft Visual C++ به این  سایت مراجعه کنید؛ http://www.microsoft.com

بعد از نصب Microsoft Visual C++ در صورتی که مجددا پیغام خطا دریافت کردید، Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2012 Update 4  را از همان سایت دانلود و نصب کنید.

۵- آموزش نصب xampp ؛

جهت دانلود XAMPP باید به سایت https://www.apachefriends.org/index.html مراجعه کرده و آخرین نسخه XAMPP را دانلود کنید. مراحل نصب برنامه xampp مانند نرم افزار ومپ می باشد با این تفاوت که بعد از نصب زمپ باید    Apache  و MySql را فعال نمایید، برای اینکار مراحل زیر را انجام می دهیم؛

۱- بعد از نصب زمپ برنامه را فعال می کنیم و تیک گزینه Svc که در کنار گزینه Apache می باشد را فعال می کنیم. پس از کلیک بروی این تیکت پنجره ای باز می شود که باید در این پنجره گزینه ok را کلیک نمایید تا Apache نصب شود

۲- تیک گزینه Svc که در کنار گزینه MySql می باشد را فعال می کنیم. پس از کلیک بروی این تیکت پنجره ای باز می شود که باید در این پنجره گزینه ok را کلیک نمایید تا Mysql نصب شود

۳- در انتها بروی دکمه های جلوی Apache و Mysql کلیک نمایید تا استارت شوند همانند تصویر در صورتی که تمامی مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید باید Xampp شما همانند تصویر فعال شده باشد.

حال مرورگر خود را باز نمایید و در قسمت آدرس عبارت  localhost را تایپ نمایید.

نکته: پس از سبز شدن mysql بر روی ادمین کلیک کنید تا وارد پی اچ پی مای ادمین بشوید.

 

 

 

درباره ی هاشم اسکندری

با سلام اینجانب هاشم اسکندری هستم و در سال 1393 به همراه کادری مجرب به صورت رسمی شروع به تاسیس شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب با عنوان پیشروسایت نموده در حال حاضر با گردآوردن مجموعه ای قوی متشکل از قویترین برنامه نویسان و توسعه دهندگان مشغول به طراحی سایت و برنامه نویسی وب از طریق وبسایت رسمی شرکت به آدرس www.pishrosite.com بوده از قبیل طراحی انواع سایتهای تجاری - فروشگاهی خبری -تفریحی -طراحی انواع قالب و افزونه- و فارسی سازی قالب و افزونه ،در خدمت همه اقشار جامعه بوده و هستیم تا با بهره گیری از ظرفیت عظیم اینترنت در بسط و گسترش کسب و کار متقاضیان سهیم باشیم

پاسخ دهید