خانه / آموزش ها / آموزش اپن کارت / آشنایی با سیستم مدیریت محتوا اپن کارت
اپن کارت

آشنایی با سیستم مدیریت محتوا اپن کارت

۱- هدف از طراحی سایت

۲- فروشگاه اینترنتی چه مزایایی دارد؟

۳- انواع سیستم های طراحی سایت

۳-۱  سایتهای ثابت  (Static Website)

۳-۲  سایتهای پویا  (Dynamic Website)

۳-۳   پورتالها (Portal)

۳-۴  سایتهای متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website)

۳-۵  سایت های مجهز به سیستم مدیریت محتوا (Content Management System)

مقدمه :

«یَأیُّهَا الإنسَنُ إنَّکَ کَادِحٌ إلَی رَبِّکَ کَدحاً فَمُلَقِیهِ»

با توجه به گسترش روزافزون فناوری اطلاعات و پیشرفت تکنولوژی و نیز سهولت دسترسی به اینترنت که امروزه اکثر مردم دنیا از آن استفاده می کنند و روند رو به رشدی دارد ، باعث ایجاد  بستری مناسب برای فعالیت های تجاری در وب شده است و هر روز سایت های تجاری گوناگونی در اینترنت شروع به فعالیت می کنند. طراحی یک سایت تجاری برای افراد و شرکتهای که محصولات یا خدماتی را ارائه می دهند یک امر ضروری است چرا که سایت بمانند یک آی دی کارت برای محصولات و خدمات می باشد و مشتریان در سرتاسر دنیا و در هر لحظه از شبانه روز با مراجعه به سایت می توانند از محصولات و خدمات ارا ئه شده در سایت دیدن کنند و این کار باعث شناخت بهتر برند و محصولات می شود.

در این مقاله سعی شده است که مراحل ایجاد یک سایت تجاری را به صورت مرحله به مرحله و عملی بیان کنیم و تحقیقات صورت گرفته بطور میدانی بوده یعنی علاوه بر استفاده از منابع و کتابهای رفرنس در این زمینه، از تجارب و اطلاعات  افراد و شرکتهای که در این زمینه فعالیت می کنند، استفاده شده تا بسیار ی از مشکلات که در مرحله عمل به وجود می آید را روشن کنیم و  در نتیجه یک چارچوب مشخص ارائه داده تا افراد با استفاده از آن بتوانند در زمینه تجارت الکترونیک قدم بگذارند و امیدوارم این مقاله به صورت کاربردی برای پژوهشگران راه گشا باشد.

  • هدف از طراحی سایت :

قبل از انجام هر کاری ما باید هدف از انجام آن کار را مشخص کنیم تا با جدیت بیشتری  آن را دنبال کنیم، پس برای ساختن یک فروشگاه اینترنتی نیز هدف از ساخت آن را مشخص کنیم به طور مثال می خواهیم در چه زمینه ای فعالیت کنیم یا چه طرحی می خواهیم داشته باشیم با چه تعداد صفحه و این که نوع مخاطبین و بیننده ها را هم مشخص کنیم که چه کسانی قرار است از سایت ما استفاده کنند . البته هدف اصلی بسیاری از شرکت ها از حضور در اینترنت، کسب درآمد از طریق فروش محصولات، بدست گرفتن بازار آنلاین و ارائه خدمات بهتر به مشتریان و در نتیجه فروش بیشتر محصولات خود می باشد، بطوریکه سهم فروش فروشگاهای الکترونیکی تنها در دو قاره اروپا و آمریکا در طی یک روز چندین میلیارد دلار می باشد.
به همین دلیل فروشگاه اینترنتی یکی از بهترین راهکارهای پیشبرد اهداف تجاری به شمار می رود. به این صورت که با استفاده از این روش خریدار ، علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه ، با آرامش کامل، کالا و یا کالاهای مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نموده و بدون هیچ مشکلی آنها را درب منزل و یا محل کار تحویل می گیرد، ضمن اینکه تمامی مراحل خرید و فروش، انتخاب کالا، ارسال و دریافت کالا ، مراودات مالی و تمامی آنچه در بحث تجارت مد نظر می باشد را می توان بصورت الکترونیکی و با سرعت هر چه بیشتر به انجام رسانید.

۲- فروشگاه اینترنتی چه مزایایی دارد؟
* ارائه تبلیغ محصولات به راحتی و ارزانی صورت می گیرد .
* با ایجاد یک بازار مناسب و حضور قوی در شبکه جهانی اینترنت می توان دست به بازار یابی و رقابت با دیگران زد.
* نحوه دریافت و ارسال سفارشات بصورت الکترونیکی می باشد .
* تعداد مشتریان و خریداران به سرعت قابل افزایش خواهد شد.
* با حذف واسطه ها ارتباط بین خریدار و تولید کننده، بهینه خواهد شد.
* مخاطبین و رقیبان شما فقط یک کلیک با شما فاصله خواهند داشت .

۳- انواع سیستم های طراحی سایت :

در ابتدا باید بیان شود که منظور از وبسایت یا تارنما، مجموعه‌ای از فایلهای مختلف اعم از تصاویر، متون و یا فایلهای برنامه نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده‌اند. این فایلها روی یک کامپیوتر «میزبان» یا «سرور» قرار می‌گیرند و با یک نام (Domain) مشترک فراخوانی می‌شوند.

سایتها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

۳-۱: سایتهای ثابت  (Static Website)؛

این سایتها یکبار طراحی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آنها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییر در آنها نیاز به یک طراح نیمه حرفه‌ای سایت است.  زبان برنامه نویسی اینگونه از سایت ها غالباً HTML  و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود. از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایت های ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری (Loading)   بالایی دارند. کاهش حجم کدها باعث خوانایی بیشتر سایت توسط رباتهای جستجوگر می‌شود و نیز کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر، عواملی هستند که سبب بهتر شدن وضعیت آنها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان «رنکینگ» می‌شود. سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین‌تری نسبت به سایر سایتها دارند. عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایتها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.

اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت سلب شود.

نکته: سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

۳-۲: سایتهای پویا (Dynamic Website) ؛

محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وب سایتهای پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای ASP، ASP.Net  و PHP استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS و Silver light و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می‌شود. در اینگونه از سایتها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می‌شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابراین چاره‌ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.

مزایای سایت های پویا :

۱: یکی از مزیتهای سایتهای داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.

۲: با توجه به اینکه در سایتهای پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است، مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم ها و جستجوهای پیچیده.

معایب سایت های پویا  : 

۱: استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت می شود .

۲: رنکینگ و امتیاز پایینی در موتورهای جستجو  دارند .

۳-۳: پورتالها (Portal) ؛

پورتالها، سایتهای پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می‌کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند را می‌توان پورتال نامید. به عنوان مثال پورتال خبری می‌تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و…  را در اختیار مدیران آن قرار دهد. و همچنین تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می‌تواند در یک پورتال نیز صدق کند.

* معمولاً پورتال‌ها توسط سازمانها، گروهها و شرکتها خریداری می‌شوند. به دلیل نیاز به بروز رسانی بخشهای مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است.

۴-۳: سایتهای متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website)؛ سایت های فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم‌افزارهای خاصی ایجاد می‌شوند در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد قابلیتهای تغییر یا هوشمندی در این سایت ها بهره گرفته می‌شود.

به طور کلی سایت های فلش ثابت (استاتیک) غیرقابل تغییر می‌باشند و مانند سایت های ثابت یک بار توسط طراح ایجاد می‌شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند. اما سایت های فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایت های پویا عمل می‌کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آنها به سادگی سایت های پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است.

از مزیتهای وب سایتهای فلش جذابیت آنهاست.

از معایب عمده آنها می‌توان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در آنها توسط رباتهای جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد.

* سایتهای فلش برای افراد و گروهها یا شرکتها و سازمانهایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروههای موسیقی.

۵-۳: سایت های مجهز به سیستم مدیریت محتوا (Content Management System)؛ سایت های مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS مشهورند، وب سایت هایی از نوع پورتال ها یا سایت های پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه‌ای و یا شرکت های طراحی حرفه‌ای ایجاد می‌شوند. تمام مزایا و معایب مربوط به سایتهای پویا در مورد سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می‌کند. البته در نظر داشت که سایتهای پویا و پورتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.

از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایت های داینامیک می‌توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از سایت ها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.

 

درباره ی هاشم اسکندری

با سلام اینجانب هاشم اسکندری هستم و در سال 1393 به همراه کادری مجرب به صورت رسمی شروع به تاسیس شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب با عنوان پیشروسایت نموده در حال حاضر با گردآوردن مجموعه ای قوی متشکل از قویترین برنامه نویسان و توسعه دهندگان مشغول به طراحی سایت و برنامه نویسی وب از طریق وبسایت رسمی شرکت به آدرس www.pishrosite.com بوده از قبیل طراحی انواع سایتهای تجاری - فروشگاهی خبری -تفریحی -طراحی انواع قالب و افزونه- و فارسی سازی قالب و افزونه ،در خدمت همه اقشار جامعه بوده و هستیم تا با بهره گیری از ظرفیت عظیم اینترنت در بسط و گسترش کسب و کار متقاضیان سهیم باشیم

پاسخ دهید